مشکل اساسی شهرری، نداشتن شهرداری است | پایگاه خبری ابتکار
پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸

مشکل اساسی شهرری، نداشتن شهرداری است

انتشار: پنج شنبه, ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ / ساعت ۱۷:۳۶:۱۹ |
کد خبر: 26012 |
بازدید: 18 views |
بدون دیدگاه


ری

ری – ابتکارورامین: هدایت الله جمالی پور معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری چهارشنبه ۱۰بهمن ماه میهمان برنامه زنده تهران۲۰ بود. در این برنامه که ساعت ۸شب بصورت زنده از شبکه ۵ سیما به روی آنتن رفت، فرماندار ری آخرین اقدامات و فعالیت های شهرستان ری در آستانه چهل سالگی انقلاب را به مردم اطلاع رسانی کرد.

به گزارش خبرنگار ما – هدایت الله جمالی پور معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری چهارشنبه ۱۰بهمن ماه میهمان برنامه زنده تهران۲۰ بود. در این برنامه که ساعت ۸شب بصورت زنده از شبکه ۵ سیما به روی آنتن رفت، فرماندار ری آخرین اقدامات و فعالیت های شهرستان ری در آستانه چهل سالگی انقلاب را به مردم اطلاع رسانی کرد.

مجری: شهرری از گنجینه های خیلی جالب است و مکان های تاریخی زیادی دارد.

فرماندار ری: ری گنجینه تاریخ ایران است. شهری با ۸هزار سال سابقه تاریخی و سه دوره پایتختی ایران افتخار بزرگ برای کشور ما است و شاید به دلیل سابقه تاریخی و اثر گذاری اش در تولید علم، دنیا هم افتخار می کند. شهرری بزرگانی چون زکریای رازی، شیخ کلینی، شیخ صدوق و محدث بزرگ حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را دارد و ده ها فرد که نقش بایسته ای در توسعه علم، فرهنگ و دین ایفا کردند.

در بخشی از کلیپی که درمورد شهرستان ری پخش شد، آمده است: شهرستان ری از اوایل سال ۹۰ به دلیل قابلیت هایی که دارد بصورت فرمانداری ویژه اداره می شود اما هنوز از نظر تقسیمات شهری جزئی از منطقه۲۰ تهران محسوب می شود به همین دلیل می شود شهرری را برادرخوانده کلان شهر تهران دانست.

مجری: در سالهای اخیر به واسطه تلاشهای شما و مدیران و تلاشهای مردمی چه اتفاقات خوبی در شهرری افتاده؟

فرماندار ری: اتفاقات مهمی در شش سال اخیر در حوزه های مختلف در ری اتفاق افتاد از جمله آب شرب مردم بود. سالهای سال آب شرب مردم از چاه تعیین می شد که به همت دولت و پیگیری رییس جمهور این آب به سد ماملو متصل شد و به رینگ مصرفی آب تهران پیوست که اتفاق بزرگی بود و مردم ری نیز مثل مردم تهران از آب خوب بهره مند شدند. همچنین در قیامدشت، خاورشهر، باقرشهر و اکثر روستاها نیز این اتفاق افتاد و به این رینگ متصل شدند و علیرغم اینکه امروز آب یک مسئله در استان تهران است ولی با کمک دولت و پیگیری که انجام شد این مناطق متصل شدند فقط در کهریزک و حسن آباد با مشکل مواجه هستیم که امیدوارم کهریزک را هم بتوانیم متصل بکنیم ولی برای حسن آباد به دلیل اینکه نسبت به تهران دور است باید تدبیر دیگری اندیشیده شود.

نکته مهم بعدی بحث درمان مردم است. زمانی که من وارد ری شدم بیمارستان فیروز آبادی یک بیمارستان فرسوده با تجهیزات بسیار اندک بود و مردم برای سی تی اسکن، ام آر آی، آندوسکوپی و … باید به تهران می رفتند. با کمک دولت و با پیگیری هایی که انجام شد اتفاقات خوبی افتاد و بزرگترین کلینیک فوق تخصصی درمانی با اعتبارات فرمانداری و وزارت بهداشت افتتاح شد و امروز به یک مرکز پیشرفته برای خدمات رسانی به مردم تبدیل شده است.

بیمارستان ۵۰۰ تختی فیروزآبادی که بزرگترین بیمارستان جنوب تهران است در حال تکمیل است و روزهای آخر کاری را می گذراند. متاسفانه با توجه به محدودیت های اعتباری و تغییر قیمت ها امکان افتتاح در دهه فجر وجود ندارد ولی به مردم قول می دهم که تا اردیبهشت ماه سال آینده این بیمارستان به مدار خدمت رسانی وارد شود. پس از بهره برداری این بیمارستان، ساختمان فرسوده بیمارستان تخریب خواهد شد.

بیمارستان حسن آباد فشافویه بزرگترین درمانگاه تامین اجتماعی فشافویه نیز کارش تمام شده امیدوارم تا اردیبهشت ماه سال آینده به بهره برداری برسانیم.

در ایام دهه فجر بیمارستان جدید شهدای هفتم تیر را کلنگ زنی می کنیم اعتبار این پروژه پیش بینی شده است. امسال ۹۰ میلیارد تومان از محل سفر رییس جمهور به شهرستان ری پیش بینی شده است. قرار بود این پروژه یک سال و نیم پیش انجام شود ولی با توجه به مشکلات شهری و نداشتن شهردار مستقل در شهرری و مشکلی که برای جابجایی درخت ها داشتیم تا کنون طول کشید. این پروژه دو ساله اتمام می شود.

مجری: مدتی پیش نشت بنزین پالایشگاه در زمین آلودگی ایجاد کرده بودند دراین خصوص خبر تازه ای دارید؟

فرماندار ری: تمام لوله های انتقال آب در زیر زمین دچار نشت هستند به دلیل مدت زمان طولانی که بعضی از این لوله ها دارند. در حوزه نفت اتفاق بسیار بزرگی در طول چهار سال افتاده و تمام لوله های نفت به سنسورهایی مجهز شدند که اگر جایی نشت داشته باشد پیام می دهند. این نشت نفت از لوله هایی بوده که ۷۰ سال انتقال سوخت داشتند. تجهیز شدن به این سنسورها در منطقه ما تازه اتفاق افتاده است. با توجه به حجم سوخت های انتقالی در لوله ها این اتفاق در هر جایی ممکن است بیفتد و وقتی متوجه نشت شدیم اقدامات لازم صورت گرفت و امروز جمع شده است.

پروژه های دهه فجر

فرماندار ری: ۱۰۵پروژه با اعتبار ۱۴۸میلیارد تومان در دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید. توجه ما در دولت آقای روحانی به عمران روستایی خوب بود و بیشترین خدمات در شش سال در حوزه روستایی داده شد. حجم اعتبارات تخصیصی دولت به توسعه و عمران روستایی در کل شهرستان ری در شش سال ۶۲۳میلیارد تومان بود که  ۴۳۳میلیارد تومان در اختیار روستاهای دارای دهیار و ۱۹۰میلیارد تومان در اختیار روستاهای فاقد دهیاری قرار گرفته و چهره روستاها کاملا تغییر کرده است.

مجری: درخصوص مشکلات کارخانه چربی سوزی چه اتفاقی افتاد؟

فرماندار ری: چربی سوزی در روستای عظیم آباد و اسماعیل آباد انجام می شد که در قالب یک شهرک ساماندهی می شوند و مجوزهای لازم برای ساماندهی صادر شده است. در مورد این موضوع ابتدا تصمیم داشتیم حذف شوند بخاطر اینکه مجوز نداشتند ولی با توجه به شرایط اشتغال جامعه گفتیم ساماندهی و دارای مجوز بشوند و مکانی را در نظر گرفتیم در اطراف قلعه نو که با منطقه مسکونی فاصله زیادی دارد با همکاری محیط زیست زمینی تخصیص داده شد و تا اردیبهشت ماه سال آینده این کار کاملا ساماندهی می شود.

در بخش دیگری از برنامه دکتر جمالی پور به پیامک های مردمی پاسخ داد که اهم مطالب به شرح زیر است:

فرماندار ری: دو هتل در شهرری در حال ساخت است که یکی در دولت آباد در حال اتمام است و یکی هتل دیگر که ۵ستاره است و متولی آن آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) است در نزدیکی حرم در حال ساخت است و بیش از ۵۰درصد پیشرفت  فیزیکی دارد.

فرماندار ری: روزانه ۸۵۰۰ تن زباله وارد آراد کوه می شود که آب، محیط زیست و هوا را آلوده کرده است این مشکل که از ۶۰ سال پیش ایجاد شده ۱۲۰۰هکتار از اراضی را تبدیل به محل دفن زباله کرده اند و یک دستگاه زباله سوز ندارند. متاسفانه شهرداری تهران هیچ برنامه ای برای ساماندهی این پسماندها ندارد. از آقای حناچی خواهش می کنم برنامه جامعی را برای این پسماند که دنیا به عنوان طلای کثیف به آن نگاه می کند، داشته باشد. مردم مستحق این وضعیت نیستند من از مردم عذرخواهی می کنم ظرفیت من بیشتر از این نیست لذا از استاندار، وزیرکشور و ریاست جمهوری استمداد می طلبم کمک کنند این مورد مدیریت شود.

مشکل اساسی شهرری، نداشتن شهرداری است

فرماندار ری: مشکل اساسی در شهرری، نداشتن شهرداری است. برخلاف تمامی ضوابط و قوانین و مقررات، یک شهر در کشور شهرداری ندارد. باقرشهر با ۸۰هزار نفر جمعیت شهرداری دارد اما شهرری با هشت هزار سال سابقه تاریخی و ۴۵۰هزار جمعیت شهردار ندارد. وزیر کشور دستور دادند مرز تقسیمات کشوری شهرری و شهر تهران که یک معضل بود و بهانه ای برای مدیریت شهری بود، تفکیک شود وزارت کشور این تفکیک را انجام داد و این جدایی را برای شهرری رقم زد امیدوار بودم با این دستور وزیر کشور بتوانیم شهرری را در بحث مدیریت شهری سامان بدهیم. روستای ۲۰ خانواری شورا دارد شهرری با هشت هزار سال سابقه تاریخی و ۴۵۰هزار جمعیت بر خلاف اصل یکصدم قانون اساسی شورا ندارد و امروز هویت شهرری زیر سوال رفته است. مردم ری شهربازی ندارد. خیابان فداییان اسلام را ۳۰ سال است که شهرداری تهران می خواهد توسعه بدهد اما تهران از هر طرف توسعه پیدا کرده ولی خیابان فداییان اسلام به همان شکل باقی مانده است.

مجری: جمع بندی و صحبت های پایانی را بفرمایید

فرماندار ری: من همیشه بین مردم هستم هرهفته برای نماز جمعه در مصلی حضور دارم و پس از نماز تا یک ساعت پاسخگوی مردم هستم. هر هفته دیدار مردمی در مساجد داریم. بیشترین دیدار مردمی را داشتم و همیشه در کنار مردم بوده ام.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>