صدور مجوز معادن در دماوند از معضلات آسیب‌رسان به اراضی منابع طبیعی است | پایگاه خبری ابتکار
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷

صدور مجوز معادن در دماوند از معضلات آسیب‌رسان به اراضی منابع طبیعی است

انتشار: یکشنبه, ۸ مهر ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۳۷:۴۶ |
کد خبر: 23614 |
بازدید: 25 views |
بدون دیدگاه


دماوند

دماوند – ابتکارورامین: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند از برخورد با ۳ مورد استخراج غیرقانونی سنگ از کوه خبر داد و گفت: صدور مجوز معادن در دماوند از معضلات آسیب‌رسان به اراضی منابع طبیعی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار ما –  محمود حجتی در گفتگویی با اشاره به اهم فعالیت‌های این نهاد و اقدامات صورت گرفته در سه ماه اخیر اظهار داشت: جلوگیری از تصرفات اراضی ملی با توجه به افزایش قیمت‌های منطقه‌ای، تقویت یگان حفاظت از نظر نیروی انسانی وماشین‌آلات و طرح جنگل‌کاری به منظور افزایش سرانه فضای سبز شهرستان ازمهم‌ترین برنامه‌های این نهاد در سال جاری است.

وی افزود: آزادسازی ۵ هزار مترمربع از اراضی ملی تصرفی در سه ماه گذشته در روستای خسروان و منطقه مشاء صورت گرفته است.

*اجرای طرح جنگل‌کاری به منظور افزایش سرانه فضای سبز در دماوند

این مقام مسئول با اشاره به طرح جنگل‌کاری به منظور افزایش سرانه فضای سبز شهرستان ادامه داد: دو طرح جنگل‌کاری با همکاری شهرداری آبسرد به مساحت‌های ۱۰ و ۲۲٫۵ هکتار که در کمیته فنی اداره کل مصوب شد که پس از ابلاغ اراضی مدنظر باید در اختیار شهرداری قرار گیرد.

حجتی تصریح کرد: در نظر داریم سرانه فضای سبز را که در حال حاضر در شهرستان به ازای هر نفر ۹ مترمربع است، افزایش دهیم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند با اشاره به اینکه سرانه فضای سبز در جهان به ازای هر نفر ۳۰ مترمربع است، خاطرنشان کرد: در صورت انجام دو طرح جنگل‌کاری می‌توانیم میزان سرانه فضای سبز در شهرستان را به ازای هر نفر به ۱۵ تا ۱۸ مترمربع افزایش دهیم.

وی با اشاره به دیگر فعالیت‌های این نهاد عنوان کرد: اجرای طرح مرتع‌داری، بذرپاشی و ۳ طرح آبخیزداری با اعتباری بالغ‌بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان که از طریق سازمان مدیریت استان مصوب شده، در دست اقدام است.

این مقام مسئول با اشاره به یکی از معضلات موجود در منطقه بیان داشت: صدور مجوز معادن یکی از معضلاتی است که به اراضی ملی و دولتی آسیب می‌رساند که لازم است صدور مجوز معادن با هماهنگی نهادهای مربوطه متوقف شود.

حجتی تاکید کرد: با توجه به اینکه در این شهرستان از ۱۰۶ معدن دارای پروانه کسب، ۶۹ معدن فعال هستند، از این حیث منطقه اشباع شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند در خصوص استخراج سنگ از کوه در برخی نقاط شهرستان، اضافه کرد: استخراج سنگ از کوه می‌بایست با صدور مجوز توسط اداره صنعت و معدن و تجارت و مشخص نمودن یک منطقه صورت گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در صورت نداشتن پروانه لازم با افراد برخورد قاطع صورت می‌گیرد، افزود: در سه ماه گذشته برخورد با ۳ مورد که در حال استخراج سنگ از کوه بودند، صورت گرفت و از ادامه فعالیت آنان جلوگیری شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>