زدود‌ن رنگ و بوی مزاحمت از عزاداری‌های محرم و صفر | پایگاه خبری ابتکار
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

زدود‌ن رنگ و بوی مزاحمت از عزاداری‌های محرم و صفر

انتشار: پنج شنبه, ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ / ساعت ۲۳:۱۸:۱۹ |
کد خبر: 23203 |
بازدید: 15 views |
بدون دیدگاه


پیش

پیشوا – ابتکارورامین: فرماندار پیشوا بر زدودن رنگ و بوی مزاحمت از عزاداری‌های امام حسین(ع) در ایام محرم و صفر تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار ما – حسین عباسی امروز در جمع مسؤولان هیئت‌های مذهبی شهرستان پیشوا در صحن مطهر حضرت امامزاده جعفر(ع) با اشاره به لزوم رعایت نظمم در مراسم عزاداری محرم و صفر از سوی هیئت‌های عزاداری گفت: رضایت ائمه در عزاداری‌هایی که موجب مزاحمت برای مردم و همسایگان شود، نیست و باید شروع و خاتمه عزاداری‌ها به‌گونه‌ای باشد تا برای دیگران به‌خصوص کسانی که بیمار در منزل دارند، آزاردهنده نباشد.

وی افزود:  در دین مبین اسلام تأکید شده است که حتی فریضه واجبی مانند نماز نباید موجب ایجاد مزاحمت برای مردم شود و این مهم در امورات مستحب نیز باید به‌مراتب بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

عباسی با اشاره به الزام عزاداری‌های شایسته و در چارچوب آموزه‌های دینی گفت: حُسن اخلاق و شیوه برخورد متولیان هیئت‌های عزاداری با مردم به‌خصوص جوانان و نوجوانان تأثیرات زیادی در افزایش رغبت و اشتیاق آنان برای حضور در آئین‌های دینی و مذهبی دارد و تندخویی با آن‌ها نیز باعث دوری و دلسردی جوانان می‌شود.

فرماندار خطاب به مسؤولان هیئت‌های مذهبی شهرستان پیشوا گفت: اخلاق و منش شما مورد توجه و مداقه جوانان است و با آن‌ها باید از سر محبت و با شفقت و دلسوزی برخورد شود تاا ضمن حضور در عزاداری‌های حسینی(ع) به درک زوایای مختلف انقلاب عاشورایی سیدالشهدا(ع) علاقه‌مند شوند.

وی با اشاره به لزوم رعایت شأن و منزلت عزاداری‌های حضرت امام حسین(ع) از سوی هیئت‌های مذهبی خاطرنشان کرد: ما به‌عنوان مریدان امام حسین(ع) از لحاظ اخلاقی باید رنگ و بوی ائمه اطهار را به خود بگیریم و تا آنجا که می‌توانیم در جهت اجرای فرمایشات این بزرگواران عمل کرده و مهر و محبت و رفتار اخلاق‌مدارانه و مهربانانه با مردم به‌ویژه جوانان و نوجوانان را به‌عنوانن  اصلی مهم، رعایت کنیم.

عباسی به رعایت و حفظ نظافت شهری در برپایی مراسم عزاداری محرم و صفر تأکید کرد و ادامه داد:  لازم است تا هیئت‌های عزاداری نسبت به حفظ زیبایی چهره شهری و رعایت بهداشت و مباحث زیست‌محیطی توجه جدی داشته باشند؛ رعایت این مسائل علاوه بر حفظ حقوق شهروندی و سلامت شهروندان، آثار مثبت فرهنگی در پی دارد.

فرماندار شهرستان پیشوا با اشاره به لزوم پرهیز از اسراف در عزاداری‌ها گفت: اسراف و ریخت‌وپاش‌های اضافی از آفاتی است که به مراسم امام حسین(ع) آسیب وارد می‌کند و با روح عزاداری حسینی(ع) در تضاد است.

وی بابیان اینکه انقلاب اسلامی ریشه در نهضت عاشورا دارد افزود: دهه دوم محرم در سال جاری با هفته دفاع مقدس متقارن شده است که این تقارن فرصت ارزشمندی برای تبیین فرهنگ عاشورایی و پرداختن به مقوله جهاد و شهادت است و با کمک هیئت‌های مذهبی و متولیان امر می‌توان از این فرصت جهت پرداختن به فلسفه عاشورا و بررسی نقاط مشترک آن با نهضت انقلاب اسلامی جهت روشنگری نسل جوان استفاده کرد.

فرماندار شهرستان پیشوا خاطرنشان کرد: حدود چهل سال از عمر انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌گذرد و دشمنان در این مدت همواره در پی کمرنگ کردن ارزش‌ها و ایجاد یأس و ناامیدی در بین مردم بوده‌اند.

وی افزود: مسؤولان هیئت‌های مذهبی به‌واسطه باورهای دینی و اعتقادی پررنگی که دارند از ایام محرم و صفر باید در جهت تقویت باورها و مبارزه با توطئه‌ها و بدخواهی‌های دشمنانن استفاده کنند.

عباسی در پایان متذکر شد: هیئت‌ها، وعاظ و مداحان باید از ایام عزاداری‌های محرم و صفر برای ایجاد امید و دلگرمی مردم به آینده استفاده کنند و با اقدامات مثبت از این فرصت جهت پمپاژ امید در جامعه بهره ببرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>