بازنگری برنامه‌های عمرانی ۵ سال آینده شهرستان پردیس | پایگاه خبری ابتکار
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

بازنگری برنامه‌های عمرانی ۵ سال آینده شهرستان پردیس

انتشار: سه شنبه, ۶ شهریور ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۲۴:۲۸ |
کد خبر: 22901 |
بازدید: 29 views |
بدون دیدگاه


پر

پردیس – ابتکارورامین: فرماندار شهرستان پردیس با اشاره به ابلاغ برنامه ۵ ساله ششم کشور، از بازنگری برنامه‌های عمرانی، خدماتی و رفاهی، شهرستان پردیس در جلسه مشترک شورای برنامه ریزی و توسعه استان با کمیته برنامه ریزی شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما – حیدری با اشاره به موارد مطرح شده در این جلسه گفت:  بازنگری برنامه‌ها و چشم انداز ۵ سال آینده شهرستان پردیس که با حضور رئیس و معاونان سازمان برنامه  بودجه استان، مدیران کل و معاونین دستگاههای استانی و مدیران شهرستانی انجام گرفت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

فرماندار شهرستان پردیس عنوان کرد: مشکل آب شهرستان پردیس بسیار حیاتی و مهم است که با توجه به پیش بینی های صورت گرفته و اقدامات انجام شده و در حال اجر، به نظر می رسد تا ۵ سال آینده شهرستان پردیس در این زمینه مشکلی نخواهد داشت اما برای ایجاد هماهنگی بیشتر و افزایش تعامل میان دسگاهی مقرر شد با حضورمعاون وزیر نیرو و دستگاههای مرتبط مانند؛ امور آب استان، آب و فاضلاب شهری و روستایی، شرکت عمران پردیس و شهرداری ها جلسه ای برگزار شود.

مرتضی حیدری با اشاره به مسئله حمل و نقل اظهار داشت: ایجاد جاده چرمشهر-پردیس  و بلعکس  بار ترافیکی خودرو های حمل و نقل عمومی و باری در محدوده  جاجرود را کاهش می دهد که منجر به بهبود کیفیت تردد خودروها در این مسیر است و تعیین تکلیف راه اندازی حمل و نقل ریلی  شهرستان پردیس در ۵ سال آینده نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: بهسازی، توسعه، تعمیر و نگهداری راه‌های روستایی خصوصا در بخش جاجرود، از جمله پیش بینی ساخت دو کمربندی برای روستای سعید آباد و اصلاح دوربرگردان این روستا،  تعویض نیوجرسی‎ها‌ی جاده تهران- بومهن همچنین تعیین تکلیف آزاد راه تهران- شمال که از وسط شهر پردیس و بومهن عبور می کند و مدتها است بلاتکلیف رها شده از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود که با استقلال راه و شهر سازی شهرستان پردیس امکان رسیدگی بیشتری به این موارد و موارد مشابه ایجاد می شود.

این مقام مسئول با اشاره به ضرورت وجود جاده امدادی خاطر نشان کرد: با شرایط فعلی، امداد رسانی در آزادراه بسیار مشکل است و ایجاد دسترسی هایی از نقاط مختلف جاده قدیم تهران- پردیس به آزادراه برای استفاده در مواقع بحرانی دردستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: مشکل بزرگ ما سیطره محیط زیست بر اکثریت مطلق شهرستان در حوزه کشاورزی، منابع طبیعی، دامپزشکی و عشایر است و اولین درخواست ما بازنگری محدوده محیط زیست در شهرستان بود که در جلسه مطرح شد.

فرماندار شهرستان پردیس اظهار داشت: لازم است جهادکشاورزی نیز تحقیقات جامعی پیرامون زمین و نوع محصولاتی که قابلیت کشت و برداشت بهینه در منطقه را دارند انجام دهد تا مردم با محصولات جدید آشنا شوند، زیرا یکی دیگر از مشکلات ما در روستاها عدم بهره برداری صحیح  از زمین های کشاورزی و بازده نداشتن این زمین ها است که موجب می شود روستاییان به فروش زمین خود اقدام کرده و یا به ساخت و ساز روی آورند و از آن سو جهاد کشاورزی مجوز تغییر کاربری به اراضی کشاورزی را نخواهد داد و ساخت و ساز جنبه غیر مجاز پیدا می کند که خود مشکلات بیشتری را ایجاد خواهد کرد، و با انجام این مطالعات تکلیف اراضی مشخص می شود.

حیدری با اشاره به مشکل  مناطق چهارگانه محیط زیست خاطر نشان کرد: طرح پرورش و آزاد سازی حیوانات وحشی در پارک ملی خجیر نیز یکی دیگر از طرح های پیشنهادی شهرستان برای توسعه اشتغال و گردشگری بود که در جلسه مطرح شد تا با کمک سرمایه گذاران بخش خصوصی حیوانات وحشی در تعداد متناسب پرورش داده شوند تا علاوه بر جلوگیری از انقراض با رها سازی این حیوانات در طبیعت و صدور مجوز شکار، گردشگری در این منطقه رونق بگیرد.

وی افزود: در حوزه فرهنگی و گردشگری نیز امامزاده سلطان مطهر در شهر بومهن به عنوان قطب گردشگری فرهنگی در شهرستان پیشنهاد شد و تکمیل مصلا، حوزه علمیه و بهسازی تفرج گاههای قدیمی نظیر آبشار کمرد و رودخانه جاجرود در دستور کار قرار گرفت همچنین ساخت تاسیساتی برای توسعه بوم گردی و گردشگری با تخصیص زمین‌های مناسب از طرف بنیاد مسکن در روستاها با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه، پیاده سازی طرح‌های مناسب و به کارگیری بخش خصوصی در این حوزه، می تواند تغییر و تحول بنیادی در وضعیت روستا از نظر اقتصادی و معیشتی ایجاد کند.

فرماندار پردیس در انتها با اشاره به اجرای طرح باز آفرینی شهری گفت: دولت ادارات را موظف کرده اگر در منطقه ای که بافت فرسوده شهری وجود دارد، اراضی مناسبی دارند، این اراضی را برای باز آفرینی بافت فرسوده در اختیار قرار دهند که در این زمینه نیز تصمیمات مناسبی اتخاذ شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>