سالانه نیم متر سطح آب زیرزمینی دشت های ورامین و شهریار افت می کند | پایگاه خبری ابتکار
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

سالانه نیم متر سطح آب زیرزمینی دشت های ورامین و شهریار افت می کند

انتشار: چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۱۴:۳۳ |
کد خبر: 22681 |
بازدید: 24 views |
بدون دیدگاه


ور۱

ورامین – ابتکارورامین: قائم مقام شرکت آبفای استان تهران گفت:​ در دشت های ورامین و شهریار سالانه نیم متر سطح آب افت می کند و ۳۶ سانتی متر فرو نشست زمین را شاهد هستیم.

به گزارش خبرنگار ما – علیرضا نوذری پور با اشاره به اینکه محدودیت های زیادی از نظر منابع مالی برای تامین آب شرب وجود دارد که آزار دهنده است­افزود: تلاش کردیم و توانستیم آب شرب شهرهای استان تهران را تامین کنیم اما این حرکت پایداری نخواهد بود چون ما از همه ظرفیت منابع آب شرب زیر زمینی و سطحی استفاده می کنیم.

وی گفت:​ سال های کم بارش سال های سختی است و نیاز به مدیریت مصرف بیشتر دارد.

قائم مقام شرکت آبفای استان تهران افزود: در حال حاضر مصرف روزانه آب هر تهرانی ۲۲۰ تا ۲۳۰ لیتر است که باید در شرایط سازگاری با کم آبی الگوی مصرف آب به ۱۵۰ لیتر در شبانه روز برسد وگرنه شرایط خوبی را پیش بینی نمی کنیم.

نوذری پور گفت:​ در شهر تهران ۷۰ درصد آب مورد نیاز شرب از ۵ سد تامین­­و حدود ۳۰ درصد باقی مانده از طریق چاه های عمیق برداشت و تامین می شود این در حالی است که در اغلب شهرهای استان فقط از آب زیر زمینی برای تامین آب مورد نیاز شرب استفاده می کنیم.

وی افزود: عمق چاه های تامین کننده آب شرب در استان سال به سال بیشتر می شود و هم اکنون از چاه هایی با عمق ۲۵۰ مترآب برداشت می کنیم در حالی که در دو دهه قبل عمق چاه ها بین ۸۰ تا ۱۰۰ متر بوده است.

قائم مقام شرکت آبفای استان تهران اضافه کرد:​ در ۳۰ سال گذشته ۴۰ متر عمق آب زیر زمینی در دشت های ورامین و شهریار کاهش یافته است.

نوذری پور به افت استاتیک و دینامیکی آب اشاره کرد و گفت:​ به لحاظ رشد مهاجرت و جمعیت،​ برداشت آب زیرزمینی افزایش یافته و سالانه حدود یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب از این دشت ها برداشت می کنیم و همچنان رشد جمعیت را در سال های آینده در پیش داریم مانند تامین آب شرب شهرهای پرند و پردیس و منطقه ۲۲ تهران که ساخت و ساز زیادی در آن انجام شده است.

وی تاکید کرد: آنچه مغفول مانده آمایش سرزمین است که به این بخش متاسفانه خیلی کم پرداخته می شود و ما شاهدیم که شهرهای بزرگ به کلان شهرها و کلان شهرها به ابر شهرها تبدیل می شود در حالی که این شهرها در نقطه ای قرار دارند که منابع آب پایدار وجود ندارد.

قائم مقام شرکت آبفای استان تهران اضافه کرد:​ تقاضا برای آب شرب شهری هر سال افزایش پیدا می کند در صورتی که منابع و عرضه آن محدود است و روز به روز محدود تر نیز می شود.

نوذری پور گفت: اوضاع آب در سایر شهرهای استان تهران از نظر کمی خیلی خوب نیست و هر چه میزان کمیت آب کاهش یابد بر کیفیت آن نیز تاثیر می گذارد.

وی افزود: مثلا در جنوب شرق استان تهران در منطقه پاکدشت و قرچک از آب های زیرزمینی استفاده می شود و برای تامین آب شرب شهر قرچک از سامانه آب شیرین کن استفاده می کنیم چون آب های زیرزمینی این منطقه شور شده کاری که در ساحل دریا برای شیرین کردن آب انجام می دهند ما در استان تهران نیز نمونه آن را داریم.

قائم مقام شرکت آبفای استان تهران گفت:​ در حال حاضر از نظر کیفیت آب در شرایط خوبی قرار داریم اما با رشد جمعیت و افزایش سرانه مصرف باید فکر اساسی تری برای تامین آب کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>