حدود سه میلیون نفر از اتباع کشور افغانستان در ایران حضور دارند | پایگاه خبری ابتکار
پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷

حدود سه میلیون نفر از اتباع کشور افغانستان در ایران حضور دارند

انتشار: دوشنبه, ۸ مرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۱۰:۵۰:۲۵ |
کد خبر: 22401 |
بازدید: 80 views |
بدون دیدگاه


قر (۱)

قرچک – ابتکارورامین: مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران بابیان اینکه حدود سه میلیون نفر از اتباع کشور افغانستان در ایران حضور دارند، گفت: مهم‌ترین و ضروری‌ترین اقدام ما با توجه به شرایط کشور جلوگیری از اشغال فرصت‌های شغلی توسط اتباع به‌صورت غیرقانونی و غیرمجاز است و لازم است.

به گزارش خبرنگار ما – سعید بیات در جلسه کمیسیون رسیدگی به امور اتباع و مهاجرین خارجی شهرستان قرچک، اظهار کرد: مسئله ورود اتباع به‌ویژه اتباع افغان سابقه چهار دهه‌ای دارد و ابتدا این مهاجرین در مشاغلی به‌کارگیری می‌شدند که در بین ایرانیان متقاضی نداشت.

وی با ذکر دلایل تشدید مهاجرت اتباع افغان به کشورمان، حمله شوروی سابق را عامل اصلی تشدید این مهاجرت دانست.

بیات بابیان اینکه بر اساس ارزش‌ها و اهداف نظام که حمایت از مستضعفین و محرومان را از سیاست‌های دائمی خود برشمرد و افزود: اتباع و پناهندگان موردتوجه نظام بوده‌اند و مانند اتباع ایرانی از امکانات و خدمات برخوردار هستند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران با ذکر اینکه حدود سه میلیون نفر از اتباع کشور افغانستان در ایران حضور دارند، گفت: این جمعیت هزینه گزافی را بر سیستم اقتصادی و مدیریتی کشور تحمیل می‌کند، زیرا این جمعیت از همه سرانه‌ها و خدمات مربوط به اتباع ایرانی مانند سرانه‌ها و خدمات بهداشتی، انرژی، سیستم حمل‌ونقل، آموزش‌وپرورش و… به‌صورت رایگان و برابر با اتباع ایرانی استفاده می‌کنند.

قر

وی افزود: ضرورت دارد بعد از گذشت چهار دهه از حضور اتباع افغانی در کشورمان و تحمیل هزینه‌های سنگین اقتصادی، سیاست و تدابیر مدونی برای نحوه و شکل حضور و سکونت آنان اتخاذ گردد.

بیات ضمن برشمردن برخی مشکلات در این خصوص عمده‌ترین مشکل درزمینهٔ اتباع را اشتغال غیرمجاز اتباع و استفاده از کارگر مجاز در مشاغل غیرمجاز برشمرد و افزود: مهم‌ترین و ضروری‌ترین اقدام ما با توجه به شرایط کشور جلوگیری از اشغال فرصت‌های شغلی توسط اتباع به‌صورت غیرقانونی و غیرمجاز است و لازم است بر اساس مواد مرتبط قانون کار، دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های موجود با کارفرمایانی که به‌صورت غیرقانونی اتباع را به کار می‌گیرند برخورد قانونی شود.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران در پایان اظهار کرد: فعالیت در استان تهران به دلایلی مانند قرارگیری پایتخت در آن و جمعیت فراوان دارای ابعاد و تأثیر در سطح ملی است و ما باید با تلاش مجدانه تصویری موفق از فعالیت‌هایمان در استان تهران و شهرستان‌های تابعه به نمایش بگذاریم.

گفتنی است، جلسه کمیسیون رسیدگی به امور اتباع و مهاجرین خارجی شهرستان قرچک با حضور سعید بیات مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران، مسعود مرسلپور فرماندار، علیرضا جعفری معاون سیاسی انتظامی فرمانداری و دیگر اعضا این کمیسیون در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>