قابلیت زیست پذیری از الزامات بازآفرینی بافت های فرسوده است | پایگاه خبری ابتکار
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

قابلیت زیست پذیری از الزامات بازآفرینی بافت های فرسوده است

انتشار: پنج شنبه, ۲۱ تیر ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۱۵:۲۲ |
کد خبر: 22081 |
بازدید: 60 views |
بدون دیدگاه


پیش

پیشوا – ابتکارورامین: معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرماندار پیشوا گفت: فضاهایی که برای بازآفرینی بافت های فرسوده پیش بینی می شوند باید قابلیت زیست پذیری داشته باشند در غیراینصورت جز اینکه هزینه ای بر بیت المال تحمیل شود حاصلی در پی نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ما – شیرزاد یعقوبی در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهرستان پیشوا با اشاره به عوارض و معضلات بافت های فرسوده، بیان داشت:  رسیدگی به ساکنان محلات و بازآفرینی از دستورات رهبر معظم انقلاب در سال ۹۵ بوده و معظم له آسیب بافت های فرسوده را در کنار آسیب های اجتماعی مانند فقر، اعتیاد، طلاق و مفاسد اجتماعی قرار دادند که منجر به این شد تا در  سال ۹۶ پیگیری بافت های فرسوده  به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

وی با تاکید بر سیاست های استانی و شهرستانی مبنی بر لزوم ساماندهی بافت های فرسوده، اظهار کرد:   مناطقی در شهر و روستا در سالیان گذشته ساخته شده است که ناکارآمد بوده  و از نظر زیرساخت ها، تاسیسات و ابنیه با مشکل روبرو هستند و مشکلات عدیده ای برای ساکنان آنها از نظر اجتماعی، کالبدی و فرهنگی ایجاد شده است.

یعقوبی بیان کرد: اگر بافت فرسوده در طرح جامع و تفصیلی شهر مصوب نشده است می طلبد تا نقشه محدوده بافت فرسوده بر اساس معیارهای شورای عالی معماری و شهرسازی و توسط وزارت مسکن و شهرسازی و یا شهرداری و بنیاد مسکن تهیه و به تصویب کمیسیون ماده ۵ برسد و اجرایی شود.

معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرماندار پیشوا با بیان اینکه در شهر پیشوا بافت های فرسوده ای در گذشته ساخته شده است خاطرنشان کرد: در طرح تفصیلی شهر بیش از ۱۸۰ هکتار بافت فرسوده وجود دارد که  این بافت های فرسوده باید تعیین تکلیف، ساماندهی و بازآفرینی شوند.

یعقوبی گفت: فضاهایی که برای بازآفرینی بافت های فرسوده پیش بینی می شوند باید قابلیت زیست پذیری داشته و مناسب برای سکونت باشند در غیر این‌صورت جز اینکه هزینه ای بر بیت المال تحمیل شود حاصلی در پی نخواهد داشت و باید یک منطقه هدف باشد.

وی ادامه داد: مناطقی مانند کهنک، سناردک، پاچنار، قراءکرد و قیام جزو محله های قدیمی پیشوا هستند و اگر بازآفرینی بافت های فرسوده را در نقاطی غیرکارشناسی پیش بینی کنیم کسی استقبال نخواهد کرد و عوارض دیگری را در پی خواهد  داشت.

یعقوبی خاطرنشان کرد: شهرداری، اداره راه و شهرسازی و بنیاد مسکن که متولی اصلی بافت های فرسوده هستند باید تمام تلاش خود را برای  تعیین تکلیف این بافت ها به منظور تجدید حیات شهری و ارتقای شرایط کیفی زندگی ساکنان انجام دهند.

معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرماندار پیشوا با بیان اینکه پیگیری صورتجلسات از طرف فرمانداری به جدیت دنبال خواهد شد، بیان داشت: اگر قرار است امورات پیگیری و اجرایی شوند باید دقت نظر لازم در پیگیری صورتجلسات به خرج داده شود؛ متاسفانه بسیاری از صورتجلسات بدون پیگیری لازم در کارتابل ادارات بایگانی می شوند.

یعقوبی با تاکید بر لزوم حضور به موقع در جلسات در پایان متذکر شد: تاکید حوزه برنامه ریزی فرمانداری همانند دیگر حوزه ها حضور به موقع اعضا در جلسات است؛ وقت و ساعتی که در جلسات صرف می شود حق‌الناس است و همه ادارات و به خصوص اداراتی که با موضوع جلسه ارتباط مستقیم دارند باید راس ساعت در جلسه حضور یابند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>