بیسوادان خارجی از بیسوادان دماوند پیشی گرفتند | پایگاه خبری ابتکار
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷

بیسوادان خارجی از بیسوادان دماوند پیشی گرفتند

انتشار: شنبه, ۱۶ تیر ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۴۰:۵۰ |
کد خبر: 21973 |
بازدید: 38 views |
بدون دیدگاه


دماوند

دماوند – ابتکارورامین: کارشناس مسئول نهضت سوادآوزی دماوند می گوید: بیسوادان این شهرستان انگیزه و میلی برای یادگیری ندارند، در مقابل بیسوادان تبعه خارجی استقبال می کنند و کلاس ها نیز برای آنها دایر می شود.

به گزارش خبرنگار ما – لیلا درویش غلامی  اظهارداشت: شناسایی و جذب افراد بیسواد و کم سواد یکی از دشوارترین بخش ها درجامعه هدف سوادآموزی دماوند محسوب می شود و هنوز اهمیت موضوع بخوبی احساس نشده است.

دماوند در شمال شرق تهران قرار دارد و فعالیت نهضت سوادآموزی در این شهرستان نیز همزمان با تاسیس این نهاد آغاز شده است.

وی ادامه داد: مهمترین گام سوادآموزی استفاده از ظرفیت مدارس برای شناسایی و جذب اولیای بیسواد دانش آموزان است؛ در غیر این صورت به دلیل نبود تعامل بین دستگاه ها، حتی آماری دقیق از بیسوادان منطقه نداریم.

کارشناس مسئول نهضت سواد آموزی آموزش و پرورش دماوند گفت: این نهاد هیچ مشکلی در نگهداری و آموزش بیسوادان ندارد ولی با توجه به اینکه بیسوادان در شهرستان عمدتا غیربومی هستند، تعامل و همکاری سایر نهادها همچون کمیته امداد امام خمینی (ره)، اداره کار، ثبت احوال و… می تواند در شناسایی و جذب این افراد موثر باشد.

این مسئول نقش نهضت سواد آموزی را در بین فرزندان خانواده‌ها، مدارس و حتی افراد بیسوادمطلق تاثیرگذار دانست و گفت: سواد موجب کاهش وقوع جرم می شود زیرا اکثر افرادی که از ندامتگاه‌ها معرفی می شوند بیسواد هستند.

درویش غلامی بیان کرد: امسال سهمیه ابلاغ‌ شده به شهرستان دماوند ۲۸۰ نفر است که از ۹۰ نفر به اتباع اختصاص داده شده است.

به گفته وی، سال گذشته ۱۸۰ نفر با ۳۰ تبعه خارجی سهم شهرستان را تشکیل داده بود.

وی با بیان اینکه متقاضیان در سه دوره سوادآموزی، تحکیم و انتقال شرکت می کنند، گفت: دوره‌های سوادآموزی از پایه اول تا سوم، دوره تحکیم و پایداری سواد به صورت میان دوره و دوره انتقال از پایه‌های چهارم تا ششم است و افراد زیرپوشش در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال هستند که البته در دماوند از ۲۵ سال به بالا شرکت می کنند.

کارشناس مسئول نهضت سواد آموزی آموزش و پرورش دماوند ادامه داد: امسال یکصد نفر از ۱۸۰ فرد زیرپوشش نهضت در امتحانات پایانی شرکت کردند و حدود ۹۰ درصد قبولی داشتیم که برای سال ۹۷-۹۸ نیز از اواسط تیرماه ثبت‌نام آغاز می شود.

این مقام مسئول بیان کرد: سال گذشته ۷۵ کلاس برگزار شد که ۲۲ کلاس به صورت گروهی و دیگر کلاس ها به صورت انفرادی بود و کلاس ها اغلب در مدارس، کتابخانه ها و مساجد برگزار می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>