محل شهادت کفن پوشان دشت ورامین گلباران شد | پایگاه خبری ابتکار
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

محل شهادت کفن پوشان دشت ورامین گلباران شد

انتشار: دوشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۵۹:۵۵ |
کد خبر: 21420 |
بازدید: 75 views |
بدون دیدگاه


ور۱

ورامین – ابتکارورامین: مردم و مسئولان شهرستان های ورامین و قرچک روز دوشنبه با اجتماع در محل پل تاریخی باقرآباد، مشهد شهیدان قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲ ، ضمن گلباران این مکان تاریخی بر ادامه راه شهیدان تأکید کردند.

به گزارش خبرنگار ما – همچنین در پایان این مراسم از خانواده شهدای ۱۵ خرداد تجلیل به عمل آمد.

در قیام خونین ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ مردم دشت ورامین که در سومین روز از شهادت سید و سرور شهیدان حضرت اباعبدالحسین (ع) مشغول عزاداری بودند با آگاهی از دستگیری امام راحل و به منظور حمایت از مرجعیت شیعه ، کفن بر تن پای پیاده به سمت تهران حرکت کردند.

در این قیام ، مردم روستای محمدآباد عرب ها، پیشوا و ورامین کفن پوش از مسیرهای مختلف به سمت تهران حرکت کردند که در منطقه باقرآباد که در آن پاسگاه انتظامی مستقر بود به یکدیگر رسیدند.

کفن پوشان که برای عزیمت به تهران و حمایت از امام راحل مصمم بودند به فرمان توقف نیروهای ستمشاهی توجهی نکردند و به راه خود ادامه دادند ولی با رگبار گلوله های نیروهای رژیم شاه مواجه و تعداد زیادی از آنان شهید یا مجروح شدند.

در جریان قیام خونین ۱۵ خرداد سال ۴۲ مردم ورامین، هفت جوان به نام های سیدمرتضی طباطبایی، حسن خانی، عزت الله رجبی، امیرهوشنگ معصومشاهی، جعفر عرب مقصودی، مسیب مهابادی و ابوالقاسم اردستانی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

ورامین در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>