کوچ ییلاقی عشایر ورامین به دشت لار آغاز شد | پایگاه خبری ابتکار
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

کوچ ییلاقی عشایر ورامین به دشت لار آغاز شد

انتشار: شنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۲۲:۱۳ |
کد خبر: 21238 |
بازدید: 45 views |
بدون دیدگاه


ور۱

ورامین – ابتکارورامین: رئیس امور عشایر شهرستان ورامین از آغاز کوچ ییلاقی عشایر ورامین به سمت دشت لار خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما – رسول بختیاری اظهار کرد: بیش از ۴۰۰ خانوار عشایر در مناطق جنوبی و بخش جوادآباد شهرستان ورامین ساکن هستند که از این تعداد ، یکصد خانواده در اوایل خرداد با دارا بودن ۳۰ هزار رأس دام سبک به سمت دشت لار کوچ می کنند.

وی گفت: این افراد حدود ۱۵ روز مسیر ورامین تا دشت لار را طی کرده و با شروع قانونی حضور در مراتع، در محل اقامت خود که مجوز آن را در اختیار دارند مستقر شده و به چرای دام می پردازند.

وی اظهار کرد: عشایر دشت ورامین تا اواسط شهریور در دشت لار حضور دارند و با پایان یافتن زمان قانونی چرای دام ، به سمت ورامین باز می گردند.

بختیاری گفت: با همکاری امور عشایر استان تهران و به منظور رفاه حال عشایر ، امکاناتی همچون آرد، آب لوله کشی تا چادر عشایر، حمام خورشیدی، کپسول های گاز و امکانات ایمنی تامین شده است.

وی میزان تولید محصولات دامی از جمله شیر ، گوشت ، لبنیات و صنایع دستی عشایر ورامین را سالانه ۴ هزار و ۵۰۰ تن اعلام کرد.

رئیس امور عشایر شهرستان ورامین ، چرای دام و تأمین علوفه را مهمترین مشکل عشایر دشت ورامین اعلام کرد و افزود: از مجموع ۴۰۰ خانوار عشایر شهرستان ورامین ، حدود ۲۳۰ خانواده در کوچ قشلاقی به مراتع جنوب دشت ورامین عزیمت می کنند که این مراتع به دلیل کم آبی ، از سطح علوفه کافی برای چرای دام برخوردار نیستند.

وی گفت : سال گذشته به دلیل کمبود پوشش گیاهی تنها ۴۰ درصد از عشایر ورامین کوچ قشلاقی داشتند.

بختیاری عدم تخصیص حق آبه مراتع جنوب دشت ورامین از رودخانه شور و شیرین را دلیل عدم پوشش مناسب گیاهی این منطقه اعلام کرد.

وی تصریح کرد: با وجود توافقی که بین محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان های ورامین و ری در خصوص تعیین میزان حق آب صورت گرفت ولی سهمی از این دو رودخانه به مراتع جنوبی دشت ورامین اختصاص نیافت و از این محل ، عشایر بیشترین ضرر را متحمل شدند.

وی تأکید کرد: عدم تخصیص حق آبه ، علاوه بر نابودی مرتع، موجب خشک شدن تالاب بندعلیخان که سد مستحکمی در برابر ریزگردها و پیشروی کویر محسوب می شود خواهد شد.

رئیس امور عشایر ورامین گفت: تأمین علوفه دستی و چرای دام در محیطی غیر از مرتع هزینه های بسیاری را به عشایر تحمیل می کند.

ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>