یکصد و بیست و سه اثر به دبیرخانه یادواره ادبی ۱۵ خرداد ارسال شد | پایگاه خبری ابتکار
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

یکصد و بیست و سه اثر به دبیرخانه یادواره ادبی ۱۵ خرداد ارسال شد

انتشار: چهارشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۵۲:۲۵ |
کد خبر: 21125 |
بازدید: 63 views |
بدون دیدگاه


پیش

پیشوا – ابتکارورامین: در پی پیش رو داشتن یادواره ۱۵ خرداد بیش از یکصدو بیست اثر به دبیرخانه یادواره ادبی ارسال گردیده است

به گزارش خبرنگار ما – امروز بیش از یکصد و بیست اثر ادبی به دبیرخانه یادواره ادبی ۱۵ خرداد ارسال گردیده است. گفتنی است این یادواره با عنوان ( پیشوا نقطه آغاز قیام مردمی ) اعلام گردیده که مورد استقبال زیاده واقع شده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیشوا گفت: این جشنواره با وسعت منطقه ای (پیشوا- ورامین- قرچک و پاکدشت) در حال اجرا است که از شهرستانهای منطقه دشت ورامین به دبیرخانه آن آثار ارسال گردیده است. امیرحسین طاهری اعلام کرد پس از پایان مهلت ارسال، آثار رسیده به مرحله اول داوری خواهند رفت که پس از آن آثار برگزیده مشخص و وارد مرحله پایانی داوری خواهد شد.

وی بیوگرافی مختصری از شهرستان پیشوا را اینگونه شرح داد: پیشوا یکی از شهرستان هایاستان تهران است که در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی تهران و ۱۰ کیلومتری ورامین و در دامنه تپه‌های طبیعی جای گرفته‌است. پیشوا حدود ۱۳۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد و رو به گسترش است.

 سید مجتبی طباطبائی دبیر اجرائی یادواره گفت: این جشنواره در دو بخش شعر و داستان برگزار خواهد شد که هر دو دارای موضوعات آزاد و ویژه می باشند. در بخش ویژه شعر شرکت کنندگان میتوانند با موضوعات ۱۵ خرداد و مناسبتهای ماه مبارک رمضان و در بخش ویژه داستان می توانند با موضوعات قیام ۱۵ خرداد و حمایت از کالای ایرانی که هردو (ویژه دانش آموزان) می باشند آثار خود را  در این یادواره شرکت دهند.

ضمناً تاریخچه شهرستان پیشوا به شرح زیر است

دیرینگی باستان‌شناسی منطقه پیشوا به پنجاه هزار سال پیش و دوره پارینه‌سنگی می‌رسد.

در دستنویسی درباره تاریخ خوار (گرمسار امروزی) و ورامین که رونویس آن هنوز باقی است حدود شهر امروزی پیشوا و سناردک را سامنات نامیده‌اند.آنچه مسلم است نام کهن این محل سامنات بوده‌است. از زمان بنیاد پیشوا آگاهی دقیقی در دست نیست و به جز آرامگاه امامزاده جعفر سازه تاریخی دیگری دراین شهر وجود ندارد لیکن با توجه به وقف‌نامه امامزاده جعفر در سال ۸۷۳ ه . ق می‌توان تاریخ بنیاد را پیش از سال ۸۷۳ دانست.تا پایان روزگار قاجار این شهر به نام امامزاده جعفر نامیده می‌شد ولی با ساخت راه‌آهن سراسری و گذر آن از این سامان نام آن از امامزاده جعفر به پیشوا دگرگون شد.

برپایه گفته‌های اهالی این شهر رویداد ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ از این شهر آغاز گردیده‌است.

در لغت‌نامه دهخدا زیر واژه پیشوا چنین آمده‌است: پیشوا امامزاده جعفر قصبه‌ای جزء دهستان بهنام سوخته است، سکنه آن فارسی‌زبان هستند و آب آنجا از قنات ورامین و محصولات آن غلات و صیفی، باغات و چغندر قند می‌باشد.

تا سده‌های نهم و دهم خاندان جنیدی نام آورترین خاندان ساکن در منطقه پیشوا بوده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>