طرح مدیریت ۱۷۶ هزار هکتار مراتع ورامین تهیه شد | پایگاه خبری ابتکار
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷

طرح مدیریت ۱۷۶ هزار هکتار مراتع ورامین تهیه شد

انتشار: دوشنبه, ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۳۶:۱۵ |
کد خبر: 20991 |
بازدید: 42 views |
بدون دیدگاه


ور

ورامین – ابتکارورامین: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: به منظور ساماندهی و تعیین تکلیف طرح مرتعداری ۱۷۶ هزار هکتاری دوازده امام و مکرش این شهرستان و همچنین رفع مشکلات پیش روی بهره برداران، تهیه طرح مدیریت جامع و یکپارچه این مراتع در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ما – احمد فدائی در این باره افزود: حدود ۴۵ هزار هکتار از این مراتع در حوزه استحفاظی استان قم و حدود ۴۳ هزار هکتار در حوزه استحفاظی استان سمنان و مابقی نیز در استان تهران واقع شده و به دلیل اینکه همه بهره برداران مراتع یاد شده در شهرستان ورامین مستقر هستند به همین جهت مشکلاتی برای بهره برداران ایجاد می شود.

وی بیان کرد: به همین منظور برای رفع این مشکلات و نظارت دقیق بر این طرح مرتعداری با حضور مسئولین مربوطه تشکیل و پس از بحث و بررسی مقرر شد طرح مدیریت جامع این مراتع توسط استان تهران تهیه شود و پس از تأیید از سوی استان های همجوار به مرحله اجرا درآید.

فدایی به برخی از اهداف پیش بینی شده در این طرح اشاره و اظهار داشت: کنترل، حفاظت و قرق دقیق، احیای مراتع از طریق اجرای پروژه های پخش سیلاب و طرح های تلفیقی همچون پرورش گیاهان داروئی، برطرف شدن مشکل زمانبندی ورود و خروج دام، شناسائی بهره بردارانی که به شغل های دیگری به غیر از دامداری مشغول هستند و اعاده حقوق از دست رفته بهره بردارانی که در انجام واگذاری هایی که در محدوده طرح مرتعداری دچار ضرر شده اند از جمله اهداف اجرای این طرح می باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین تأکید کرد: با توجه به اتمام فصل چرا در مراتع قشلاقی و آغاز فصل چرا در مراتع میانبند و ییلاقی و حرکت کوچ عشایر به این مراتع از دامداران و بهره برداران درخواست می شود ضمن در نظر گرفتن زمان حرکت ، از ورود زود هنگام و همچنین آوردن دام مازاد بر ظرفیت به مراتع میانبند خودداری کرده و از ایل راه های اصلی حرکت کنند.

مراتع شهرستان ورامین دارای وسعتی حدود ۱۹۰ هزار هکتار و جزو مراتع قشلاقی است که شامل سه طرح مرتعداری دوازده امام و مکرش، عبدعلیخان و دیرومُرّه می باشد و دارای ظرفیت چرای ۳۱هزار واحد دامی را دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>