ارتقای نرخ سواد افاغنه در ایران از ۶ به ۶۲ درصد | پایگاه خبری ابتکار
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

ارتقای نرخ سواد افاغنه در ایران از ۶ به ۶۲ درصد

انتشار: دوشنبه, ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ساعت ۱۷:۴۵:۰۸ |
کد خبر: 20919 |
بازدید: 49 views |
بدون دیدگاه


پیش

پیشوا – ابتکارورامین: رئیس نهضت سوادآموزی کشور از ارتقای نرخ سواد اتباع افغانستانی ساکن در ایران از ۶ به ۶۲ درصد خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما – علی باقرزاده در آیین آغازین دوره‌های سوادآموزی و توسعه سواد برای کودکان افغانستانی در شهرستان‌های استان تهران که در روستای محمودآباد شترخوار شهرستان پیشوا کلید خورد، بیان کرد:   در سالی که اتباع افغانستانی به ایران آمدند نرخ باسوادی آن‌ها ۶ درصد بود اما الان بر اساس سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار ایران این رقم به ۶۲ درصد ارتقا پیدا کرده است.

وی افزود: بر اساس آمارهای رسمی درصد باسوادی در خود افغانستان ۵۰ درصد است یعنی اتباعی که داخل ایران هستند به‌طور میانگین ۱۲ درصد سطح سوادشان از اتباعی که در افغانستان زندگی می‌کنند، بیشتر است.

باقرزاده اظهار داشت: در طول تاریخ از سه پدیده آسیب‌دیده و رنج‌کشیده است؛ یکی جهل و ناآگاهی، یکی فقر و گرسنگی و دیگری جنگ است.

وی افزود: اینکه کدام یکی از این عوامل، عامل دیگری است احتیاج به زمان دیگری برای تحلیل دارد که اگر جهل و ناآگاهی باشد فقر، همزاد آن است و به دلیل فقر و جهل، جنگ نیز به وجود می‌آید.

باقرزاده بیان کرد: برخی می‌گویند جنگ عامل همه این گرفتاری‌هاست؛ زیرا بر اساس جنگ اساس آموزش و زیرساخت‌های اقتصادی کشور از بین می‌رود و برخی می‌گویند فقر، عامل اصلی است و هر جا فقر باشد دسترسی به آموزش کم است و تلاش و تعدی به حقوق دیگران برای دریافت ثروت زیاد می‌شود.

رئیس نهضت سوادآموزی گفت: آنچه مسلم است انسان در مرکز مثلثی است که این سه پدیده باهم اثر می‌گذارند یعنی گاهی فقر  و جهل و گاهی هر سه پدیده باهم به انسان حمله می‌کنند.

وی افزود: انسان برای چیزی که همیشه آزارش داده باید فکر کند که چگونه خود را از این سه پدیده نجات دهد.

رهیافت بشر آموزش است

باقرزاده بابیان اینکه رهیافت بشر آموزش است، اظهار کرد: باید به انسان‌ها آموزش دهیم که مهارت‌های پایه سواد را پیدا کنند؛ خواندن و نوشتن ابزار هستند برای اینکه قابلیت‌ها و توانایی‌ها را پیدا کند تا خوب زندگی کند.

وی گفت: آموزش آداب و مهارت‌های اساسی زندگی یک سابقه طولانی دارد و همه پیامبران الهی و به‌خصوص پیامبر عظیم الشان اسلام(ص)  ۱۴۰۰ سال پیش برای اتمام مکارم اخلاقی مبعوث شدند.

رئیس نهضت سوادآموزی اظهار کرد: سومین قلمروی آموزش،  کمک و توانمندسازی افراد برای یک اقتصاد و معیشت پایدار است ولو خرد، کوچک و مبتنی بر بوم باشد یعنی تنها خواندن و نوشتن، مدرک گرفتن و مدرسه رفتن منجر به یک زندگی خوب نمی‌شود و باید هم سواد و هم مهارت‌های زندگی و هم مهارت‌های شغلی در کنار هم قرار گیرند.

باقرزاده ادامه داد: امروز بعد از ۲۸ سال که سازمان امداد جهانی در جمهوری اسلامی ایران فعالیت داشته است اولین فصل همکاری مشترک ما برای تحت پوشش بردن ۱۵۰۰ نفر به اجرا درآمده است.

وی گفت: دوره‌های سوادآموزی و توسعه سواد برای کودکان افغانستانی که امروز با کمک سازمان ریلیف اینترنشنال در شهرستان‌های استان تهران کلید خورده است، باید تکمیل شود و تلفیق آن نیز بامهارت زندگی حائز اهمیت است و همچنین باید به افراد کمک کرد تا با تقویت جنبه مهارت‌آموزی یا تأمین مالی ضمانت شده کسب‌وکارهای ساده و زودبازده‌ای را راه بیندازند.

رئیس نهضت سوادآموزی کشور اظهار کرد: به‌کرات دیده‌شده است که یکی از دلایل پایدار واصلی افرادی که مرتکب جرم می‌شوند با اقتصاد خانواده  گره‌خورده است و اگر امروز مسئله‌ای تحت عنوان کودکان خارج از مدرسه داریم علت اصلی آن اقتصاد خانواده است.

وی گفت: چند سال است در دولت دکتر روحانی و قبل از دستور رهبر معظم انقلاب در خصوص آموزش کودکان لازم التعلیم،  آموزش  اتباع خارجی را در مقیاس بزرگ شروع کردیم و سالی ۲۰ الی ۲۴ هزار نفر تحت پوشش قرار می‌دهیم.

باقرزاده بیان کرد: سال گذشته ۲۷ هزار نفر اتباع خارجی را تحت پوشش بردیم و به‌طور مستقیم ۱۴ میلیارد تومان هزینه دربر داشت که ۳ میلیارد تومان آن از طریق مشارکت مؤسسات بین‌المللی ازجمله ریلیف اینترنشنال،  “ان آر سی” موسسه‌ای که از طرف کشور نروژ حمایت می‌شود و کمیساریا که برای حضور ۲۳۵۰ نفر زمینه‌سازی کرده است، تأمین‌شده است.

در مشارکت ها نباید سراغ سایزهای بزرگ برویم

وی بابیان اینکه در مشارکت‌ها نباید سراغ سایزهای بزرگ برویم، افزود: به جای حفر اقیانوسی یک سانتی متری بیاییم یک چاه حفر کنیم.

باقرزاده گفت: این مدل‌سازی‌ها به ما کمک می‌کند تا مابقی افرادی که بعدها برای مشارکت می‌آیند یک مدل مناسب داشته باشند؛ شعار “کوچک زیباست” همه‌جا جواب می‌دهد و در آموزش بیشتر جواب می‌دهد.

رئیس نهضت سوادآموزی بابیان اینکه باید یک بسته توانمند ساز تعریف کنیم، افزود:  بنا داریم با شرکایمان صادق باشیم و بیش ازآنچه شرکا مراقبت می‌کنند تا منابعی که داده می‌شود در جای خودمصرف شود به دلیل آنکه خود ما ۸۰ درصد این منابع را تأمین می‌کنیم نسبت به مصرف آن در جای خودش، تعصب بیشتری داریم.

وی گفت: تلاش داریم تا کودکان خارج از مدرسه زیر ۱۴ الی ۱۵ سال  تا حد ممکن به مدرسه متصل شوند.

باقرزاده بیان کرد: این اراده جمهوری اسلامی و اراده دولت تدبیر و امید و تأکید وزیر آموزش‌وپرورش است که آموزش حق همه شهروندان ایرانی و غیر ایرانی است و از همه امکانات برای ارائه این خدمات باید استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: از یک سمت موظف هستیم به اتباع افغانستانی خدمت کنیم و از طرفی هزینه‌های هنگفتی برای کشور ایجاد می‌کنند که سازمان بشردوستی مثل ریلیف اینترنشنال توجهشان را باید بیشتر به این مسئله معطوف کند و در آینده  نیز با مدیران این موسسه گفتگوی دقیق‌تری  خواهیم داشت تا برنامه جامع‌تری را تهیه کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>