تخریب و بداخلاقی‌ها سرمایه‌های اجتماعی را از‌ بین می‌برد | پایگاه خبری ابتکار
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

تخریب و بداخلاقی‌ها سرمایه‌های اجتماعی را از‌ بین می‌برد

انتشار: دوشنبه, ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ساعت ۱۹:۵۲:۴۱ |
کد خبر: 20781 |
بازدید: 54 views |
بدون دیدگاه


پیش

پیشوا – ابتکارورامین: فرماندار پیشوا گفت: تخریب‌ها و بداخلاقی‌ها با ازبین‌بردن اعتماد و باور عمومی جامعه، زمینه آسیب به سرمایه‌های اجتماعی ما را ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرنگار ما – محمدکرم محمدی در جلسه کارگروه ساماندهی آسیب‌های اجتماعی این شهرستان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تبریک روز پاسدار و جانباز اظهار کرد: یکی از مسائلی که همواره مورد نظر رهبر معظم انقلاب واقع‌ شده بحث آسیب‌های اجتماعی است که جامعه را مورد آسیب قرار داده است.

وی بیان کرد: حضرت آقا به دولت و همه قوا و تمام مسؤولان تأکید فرمودند که در جهت کاهش نرخ آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند و هرکدام از ما نیز باید هر کاری که می‌توانیم در این راستا صورت دهیم.

فرماندار پیشوا تصریح کرد: عوامل مختلفی ازجمله بیکاری، اعتیاد، فقر، ضعیف‌شدن باورها و… در وقوع آسیب‌های اجتماعی مؤثر هستند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که تا به امروز توانسته کشورمان را در مقابل تکانه و هجمه‌های مختلف محافظت کند، سرمایه‌های اجتماعی است؛ اعتماد، باور، هماهنگی، همفکری، همگرایی، وفا، صداقت، شجاعت، شهامت و همه الفاظ، واژه‌ها و کلیدواژه‌هایی‌اند که بار معنوی دارند و سرمایه‌های اجتماعی یک ملت هستند.

محمدی گفت: اگر سرمایه‌های اجتماعی آسیب ببینند، می‌تواند منجر به ایجاد گسل شده و ضمن سست کردن پایه‌های جامعه، مطلوب‌های آن  جامعه را ازبین ببرد و در این صورت احساس تکلیفی که باید هر فردی در مقابل دیگر افراد داشته باشد، آسیب می‌بیند.

وی اظهار کرد: اگر سرمایه‌های اجتماعی آسیب ببینند به‌گونه‌ای که گسست بین نسلی و بین فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌های قومی به‌وجود بیاید، آن موقع سرمایه اجتماعی در حالت بحران قرار می‌گیرد.

فرماندار پیشوا بیان کرد: ما اگر در جنگ تحمیلی با‌وجود همه قوایی که دنیا به‌وسیله عراق و صدام منسجم کرد، توانستیم از کشور، استقلال و شرفمان دفاع کنیم به‌دلیل سرمایه اجتماعی نیرومندی بود که در اختیار داشتیم، حال اگر این سرمایه از دست برود به‌طور حتم با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.

وی تصریح کرد: همه مدیران دستگاه‌های فرهنگی و غیرفرهنگی باید در راستای مقابله با آسیب‌های اجتماعی احساس تکلیف کنند تا همگرایی، وحدت، انسجام، اعتماد و همه عناصری که بار معنوی دارند در جامعه رشد پیدا کند.

محمدی افزود: هرکدام از ما مدیران شرعاً و عرفا مکلف هستیم تا برای پیشگیری و مقابله با آسیب‌های اجتماعی تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: درست است که بیکاری، حاشیه‌نشینی، فقر و امثال این‌ها در بروز آسیب‌های اجتماعی مؤثر است، اما گاهی بروز آسیب‌های اجتماعی به‌دلیل آسیب به باورهای ماست؛ اگر به‌جای اینکه خدمات و کارهای خوب را ببینیم دائماً تخریب کرده و بد بگوییم درواقع با از‌بین‌بردن اعتماد و باور جامعه، زمینه آسیب به سرمایه‌های اجتماعی‌مان را فراهم کرده‌ایم.

فرماندار پیشوا یکی از راهکارهای مؤثر در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را اهتمام به امر ورزش دانست و اظهار کرد: در پیشوا مراکز فرهنگی، اجتماعی و تفریحی کمی وجود دارد، اما باید سعی شود تا از داشته‌های موجود نیز به‌خوبی استفاده کنیم تا از افسردگی در میان نسل جوان جلوگیری شود.

پ

وی در پایان متذکر شد: بهره‌گیری از نقطه نظر صاحب‌نظران و دانشگاهیان برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی مؤثر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>