آگاهی بخشی مهم‌ترین مؤلفه برای ارتقای سطح سلامت است | پایگاه خبری ابتکار
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

آگاهی بخشی مهم‌ترین مؤلفه برای ارتقای سطح سلامت است

انتشار: شنبه, ۵ اسفند ۱۳۹۶ / ساعت ۱۴:۳۶:۵۴ |
کد خبر: 20455 |
بازدید: 53 views |
بدون دیدگاه


پیش

پیشوا – ابتکارورامین: معاون سیاسی انتظامی فرماندار پیشوا با تأکید بر لزوم اجرای طرح همیاران سلامت، گفت: آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی نقش مهمی را در ارتقای سطح سلامت جامعه ایفا می‌کند.

به گزارش خبرنگار ما – سیدجمال جلیلی در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان پیشوا بیان کرد: شهرستان پیشوا در بحث پدافند غیرعامل و  با اولویت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با مشکل خاصی روبرو نیست ولی این نباید باعث شود که از آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی غافل شویم.

وی اظهار کرد: با توجه به شیوع آنفلوانزای مرغی و برای پیشگیری از بیماری‌های مشترک انسان و دام نیاز است تا فضولات دامداری‌ها و مرغداری‌ها قبل از دفن و یا مصارف مختلف عقیم‌سازی شود و در روستاها نیز که معمولاً بیشتر خانواده‌ها در منازل خود اقدام به نگهداری طیور و پرندگان می‌کنند،  این مهم اطلاع‌رسانی شود تا با آگاهی بخشی بتوان تا حد زیادی از بیماری‌های مرتبط پیشگیری کرد.

جلیلی افزود: آگاهی بخشی در مسئله پیشگیری از بیماری‌های مشترک انسان و دام نباید فقط منحصر به اداره دامپزشکی شود بلکه لازم است تا ادارات دیگر و به‌خصوص ادارات عضو شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان بااحساس مسؤولیت و به‌دوراز ایجاد هرگونه التهاب اجتماعی، در این حوزه وارد شوند و در این میان علاوه بر آموزش‌وپرورش از ظرفیت مساجد، شوراهای اسلامی شهر و روستاها و دهیاری‌ها نیز بهره گرفته شود.

معاون سیاسی انتظامی فرماندار پیشوا یادآور شد: تمامی واحدهای نگهداری پرنده‌های زینتی باید مجوز لازم را از طریق مراجع مربوطه اخذ کنند و درصورتی‌که بدون مجوز فعالیتی داشته باشند باید ضمن اخطار نسبت به جمع‌آوری آن‌ها اقدام شود.

جلیلی بیان کرد: بازرسی‌های مشترک از واحدهای نگهداری و عرضه طیور با همکاری ادارات محیط‌زیست، شبکه بهداشت و درمان، اداره دامپزشکی و دیگر ادارات دخیل در این حوزه به‌منظور کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و تأمین سلامت شهروندان الزامی است و هر جا که نیاز باشد نیروی انتظامی نیز همکاری لازم را انجام خواهد داد.

وی با اشاره به طرح همیاران سلامت گفت: در تمامی طرح‌هایی که تاکنون از ظرفیت دانش آموزان، نوجوانان و جوانان استفاده‌شده، موفق بوده‌ایم و لازم است تا در بحث تأمین و ارتقای سطح سلامت نیز با اجرای طرح همیاران سلامت و مشارکت دانش آموزان و نوجوانان، اطلاعات و اهداف موردنیاز را به سطح خانواده‌ها و جامعه تسری بخشیم.

جلیلی با تأکید بر لزوم نظارت بر عرضه مواد غذایی در بازار روز، افزود: عرضه‌کنندگان محصولات مختلف در بازار روز هرچند واحد صنفی تلقی نمی‌شوند اما باید نظارت و مراقبت کافی بر این مراکز به‌ویژه بر چگونگی و کیفیت محصولات غذایی صورت بگیرد.

معاون سیاسی انتظامی فرماندار پیشوا نظارت بر باشگاه‌ها و اماکن ورزشی را از سوی اداره ورزش و جوانان ضروری دانست و گفت: ورزش، نقش مهمی را در سلامت جامعه بر عهده دارد و باید مراقبت بود تا در فضاهای ورزشی قوانین لازم در خصوص عرضه داروها و اقلام مصرفی ورزشکاران رعایت شود تا سلامت افراد با خطر مواجه نشود.

وی با تأکید بر لزوم دایر بودن کشیک ادارات در ایام پایانی سال و روزهای آغازین سال نو گفت: در جلسات متعدد ازجمله شورای اداری، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل بر دایر بودن کشیک ادارات تأکید شده است و لازم است تا افراد آگاه و مطلع به امور  برای این منظور استفاده شود.

بر اساس این گزارش، در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان پیشوا هر یک از اعضا به تشریح فعالیت‌های صورت گرفته ادارات خود در راستای مصوبات گذشته و اهداف مدنظر پرداخته و تصمیمات لازم نیز اتخاذ شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>