احداث خط مترو موجب کاهش دبی آب چشمه علی ری شد | پایگاه خبری ابتکار
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

احداث خط مترو موجب کاهش دبی آب چشمه علی ری شد

انتشار: چهارشنبه, ۲ اسفند ۱۳۹۶ / ساعت ۲۰:۲۲:۲۵ |
کد خبر: 20430 |
بازدید: 49 views |
بدون دیدگاه


ری

ری – ابتکارورامین: مدیر اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ری گفت: احداث خط مترو در محدوده دولت آباد تا جاده معدن در این شهرستان موجب کاهش دبی آب ‘چشمه علی’ در روزهای اخیر شده است.

به گزارش خبرنگار ما – امیر مصیب رحیم‌ زاده افزود: شیارهایی برای تخلیه آب های زمینی در جهت ایجاد تونل مترو توسط مجری طرح خط ۶ مترو تهران زده شده که این شیارها علت اصلی کاهش آب ‘چشمه علی’ هستند.

وی به جلسه اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ری با مسئولان و مجری طرح خط ۶ مترو تهران اشاره کرد و یادآور شد: مجری این طرح متعهد شده است پس از پایان احداث تونل به صورت علمی و دقیق تمامی شیارهای موجود که باعث کم شدن آب ‘چشمه علی’ را احیا کند.

رحیم زاده یکی دیگر از دلایل پایین آمدن دبی و قطع آب ‘چشمه علی’ را برداشت‌های آب زیرزمینی و ایجاد چاه‌های کشاورزی توسط مردم دانست و تاکید کرد: مطالعات زمین‌شناسی برای پی‌ بردن به علت کم‌آبی این اثر تاریخی که قدمت هشت هزار ساله دارد بسیار ضروری است.

به گزارش ایرنا، ‘چشمه‌علی’یک از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهرری به شمار می‌رود که در جنوب تهران و شمال شهرری، منطقه ۲۰ شهرداری تهران قرار دارد، این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده است. ‘چشمه‌علی’ از میان صخره‌ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرق جاری است.

نام باستانی این چشمه سورینی بوده است که احتمالاً منسوب به دودمانی بزرگ در دوره اشکانیان و ساسانیان است. بعدها به نام امام اول شیعیان علی به چشمه علی معروف شد، قدمت چشمه‌علی به حدود ۸ هزار سال پیش بر می‌گردد، زمانی که نخستین اجتماع در کنار چشمه‌ای دایمی واقع بربالای تپه‌ای گرد آمدند.

در گذشته فرش فروش‌ها و مردم تهران، قالیها و قالیچه های خود را با این عقیده که در آب این چشمه خاصیتی است که فرش را خوب تمیز و رنگ روشن‌تر و پر جلاتر می‌سازد، در آب چشمه‌علی می‌شستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>