شهرستان ری رتبه اول تولید گندم، ذرت علوفه ای و صیفی جات در استان تهران را دارد | پایگاه خبری ابتکار
چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

شهرستان ری رتبه اول تولید گندم، ذرت علوفه ای و صیفی جات در استان تهران را دارد

انتشار: سه شنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۶ / ساعت ۱۷:۵۷:۴۷ |
کد خبر: 19945 |
بازدید: 134 views |
بدون دیدگاه


ری

ری – ابتکارورامین: رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان ری گفت که این شهرستان در تولید گندم، ذرت علوفه ای و صیفی جات رتبه اول استان را در سال زراعی گذشته به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار ما – ابوالفضل خلیل پور با بیان اینکه ۸۵۰ هزار تن محصولات زراعی در سال زراعی ۹۵-۹۶ در این شهرستان تولید شده است، اظهار کرد:۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان ری در سال زراعی گذشته زیر کشت گندم رفت که از این میزان در حدود ۷۰ هزار تن گندم برداشت شد.

وی میزان تولید گندم شهرستان ری را ۶ تن در هر هکتار عنوان کرد و افزود: میزان تولید گندم در شهرستان ری به خاطر دانش کشاورزان، وجود زمین حاصلخیز و آب مناسب از میانگین کشوری بالاتر است و همین امر موجب شده این شهرستان رتبه اول تولید گندم را در استان تهران داشته باشد.

خلیل پور بیان کرد: هشت هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاروزی شهرستان ری در سال زراعی گذشته به کاشت ذرت علوفه ای اختصاص داده شد که کشاورزان این شهرستان در این حوزه نیز عملکرد خوبی داشته اند.

وی شهرستان ری را یکی از قطب ها بزرگ تولید سبزی و صیفی استان تهران بیان کرد و یادآور شد: کشاوزان شهرستان ری با اختصاص چهار هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان در سال زراعی ۹۵ – ۹۶ به کشت سبزی و صیفی توانستند رتبه اول استان تهران را در این حوزه به خود اختصاص دهند.

خلیل پور میانگین تولید جو را در شهرستان ری چهار و نیم تن در هر هکتار عنوان کرد و گفت: این میزان از برداشت جو از هشت هزار هکتار از اراضی انجام شد که بیشتر این اراضی نیز در بخش فشافویه قرار داشت.

وی عملکرد کشاورزان شهرستان ری را در تولید یونجه مطلوب ارزیابی کرد و ابراز داشت: کشاورزان این شهرستان با اختصاص سه هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاروزی به کشت یونجه ۱۵ تن در هر هکتار برداشت کنند که از لحاظ آماری عملکرد خوبی را داشته اند.

خلیل پور ادامه داد: مقاومت یونجه در مقابل آلودگی آب و ارزش اقتصادی این محصول عامل رغبت کشاورزان به کاشت ان است.

وی در ادامه کشت یک هزار هکتاری کلزا، ۲۰۰ هکتاری ارزن، ۲۷ هکتاری درخت صنوبر، ۱۰ هکتار گلخانه تولید صیفی و سبزی و وجود یک هزار و ۲۸۰ هکتار باغ پسته، انار، انگور، زیتون و انجیر را از دیگر پتانسیل های کشاورزی این شهرستان عنوان کرد و افزود: کشاورزان شهرستان ری به رغم اینکه حق آب آنان بیشتر مصرف آب شرب شهر تهران می شود عملکرد خوبی دارند و باید از این ظرفیت در جهت ایجاد اشتغال و توسعه پایدار شهرستان استفاده کرد.

** کشت برنج از الگوی کشت شهرستان ری خارج شده است

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان ری در بخش دیگری از سخنان خود به کشت غیر قانونی برنج در شهرستان ری اشاره کرد و یادآور شد: کشت برنج به دلیل نیاز زیاد به آب سالم، تبخیر و تعریق بالا از سال ۹۳ از الگوی کشت شهرستان خارج شد ولی در سال زراعی جاری شاهد کشت ۳۰۰ هکتاری این محصول در شهرستان ری بودیم.

ابوالفضل خلیل پور خرابی مزارع ذرت علوفه ای را به خاطر طوفان سال گذشته علت اصلی کشت غیر قانوی برنج در شهرستان ری دانست و تصریح کرد: جهاد کشاورزی شهرستان ری با همکاری سایر نهادهای شهرستان ۲ بار اقدام به قلع مسیر آب زمین های برنج کرد و پس از برداشت نیز این برنج ها را به صورت مداوم در آزمایشگاه های معتبر از لحاظ نداشتن عناصر سنگین، سرب و جیوه مورد آزمایش قرار داده است.

** مزارع سبزیجات و صیفی جات شهرستان ری به شدت پایش می شوند

خلیل پور با اشاره به اینکه آبیاری محصولات کشاورزی با آب های نامتعارف در گذشته در مزارع این شهرستان فراگیر بوده است، گفت: جهاد کشاورزی با همکاری شبکه بهداشت و سایر دستگاه های نظارتی شهرستان ری به شدت با کشاورزانی که از آب های نامتعارف استفاده می کنند برخورد می کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر هیچ زمین کشاروزی در شهرستان ری وجود ندارد که با فاضلاب آبیاری شود ولی اگر کشاورزی تخلفی انجام دهد به شدت با وی برخورد خواهد شد.

خلیل پور به مصرف حقابه کشاورزان این شهرستان برای آب شرب مردم تهران اشاره کرد و افزود: دولت باید در جهت احقاق حقابه کشاورزان شهرستان ری با ایجاد تصفیه خانه بر روی رودخانه سرخه حصار و نهر فیروزآباد تمهیداتی را بیاندیشد تا این قشر زحمتکش به حقوق قانونی خود برسند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>