شوراها نباید محدود به کارهای پیش پا افتاده شوند | پایگاه خبری ابتکار
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷

شوراها نباید محدود به کارهای پیش پا افتاده شوند

انتشار: پنج شنبه, ۴ آبان ۱۳۹۶ / ساعت ۲۱:۳۰:۰۹ |
کد خبر: 19066 |
بازدید: 80 views |
بدون دیدگاه


پیش

پیشوا – ابتکارورامین: استاندار تهران شوراها با بیان اینکه شوراها اختیارات زیادی را دارند، گفت: شوراهای اسلامی نباید محدود به کارهای جزئی و پیش پا افتاده شوند.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان پیشوا – محمدحسین مقیمی در دیدار با اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستاهای شهرستان پیشوا با بیان اینکه جایگاه شوراها در نظام اسلامی جایگاه بسیار مهم و بی بدیلی است گفت: چندین اصل از قانون اساسی در ارتباط با شوراها است و جایگاهی که این قانون برای شوراهای اسلامی روستا، شهر، بخش، شهرستان و استان و شورای عالی استان ها قائل شده است، در حد یک مجلس محلی در سطح روستا و شهر و یک مجلس ملی در سطح شورای استان ها تعریف کرده است.

وی افزود: در ماده  یکصدم قانون اساسی این مضمون آمده است که برای پیشرفت و توسعه کشور در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی، درمانی، رفاهی و غیره مردم نمایندگانی را انتخاب می کنند که بتوانند بر انجام کارها نظارت کنند و منابع مردمی را برای سرعت بخشیدن به توسعه کشور بسیج کنند.

مقیمی بیان داشت: اگر همین یک اصل قانون اساسی را مورد توجه قرار دهیم، خواهیم دید که نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای برای شوراهای اسلامی تعریف شده است.

وی گفت: بر اساس اصول قانون اساسی، شورای عالی استان ها می تواند مستقیم و یا از طریق دولت به مجلس طرح ارائه دهد  و مجلس موظف است این طرح ها را بررسی و تصویب کند.

مقیمی افزود: تنها قسمتی از کار شوراها انتخاب شهردار در شهر و انتخاب دهیار در روستا است و تمامی اختیارات و وظایف شوراها محدود به این مسائل نیست.

وی گفت: ۱۱۷ هزار نفر به عنوان اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای کل کشور مشغول به فعالیت هستند  که از میان آنها شورای بخش، شورای شهرستان، شورای استان و شورای عالی استان ها انتخاب می شود.

استاندار تهران افزود: این ۱۱۷ هزار نفر نخبه ای که به اسم شورا و توسط مردم انتخاب می شوند، ۴۰ لشکر ۳ هزارنفری را تشکیل می دهند که یک نیروی بسیار توانمند، بزرگ و جدی در کشور برای پیشرد کارها و امورات کشوری هستند.

مقیمی بیان داشت: شوراهای اسلامی روستاها تمام مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، رفاهی، درمانی و غیره را دنبال می کنند و در شهرها نیز همین گونه است و شوراها امورات مربوط به شهر را سامان می دهند.

وی گفت: در شرایط فعلی کشور که مسائل اقتصادی و اجتماعی بسیار مورد اهمیت واقع شده اند و همه مسئولان کشور از مقام معظم رهبری گرفته تا رئیس جمهور، مجلس، وزرا و غیره دغدغه این مسائل را دارند، شوراها نقش بسیار تعیین کننده ای را با کمک دهیاران و دیگر مسئولان عهده دار هستند.

مقیمی با تاکید بر اینکه شوراها نباید محدود به کارهای جزئی و پیش پا افتاده شوند افزود: شوراها باید از میدان تنگ کاری بیرون آمده و به میدان وسیع تری وارد شوند و به عنوان منتخبین و نماینده مردم در روستاها مشکلات آنان را حل کنند و این نیازمند تلاش شبانه روزی است.

استاندار تهران گفت: ۹۰ درصد مسائل جامعه در سطح شهرها  و روستاها را مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل می دهد که باید روی آنها وقت گذاشت و در جهت رفع آنها تلاش کرد.

وی با بیان اینکه شوراها اختیارات زیادی را دارند افزود: مطابق قانون اساسی وقتی تصمیمی توسط شوراهای اسلامی به مصوب می شود، بخشداران، فرمانداران و استانداران مکلف به اجرای آن هستند و قانون اساسی برای هیچ دستگاهی جز شوراها این اهمیت را قائل نشده است.

استاندار تهران در پایان گفت: رفع کمبودها و رسیدن شاخص های شهرستان پیشوا به شاخص های استانی و کشوری نیازمند همت شوراهای اسلامی در سطح شهر و روستاهای این منطقه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>